Region 1: Auckland North |
|
Electorates: |
East Coast Bays, Kaipara ki Mahurangi, North Shore, Northcote, Northland, Upper Harbour, Whangaparāoa, Whangarei |
Councillor: |
Susy Bretherton, email - [email protected] |
Buddy & Deputy MPs: |
Mark Cameron, Karen Chhour |
Region 2: Auckland Central |
|
Electorates: |
Auckland Central, Epsom, Kelston, Maungakiekie, Mt Albert, Mt Roskill, New Lynn, Tāmaki, Te Atatū |
Councillor: |
John Fernandes, email - [email protected] |
Buddy & Deputy MPs: |
Simon Court, Karen Chhour |
Region 3: Auckland South |
|
Electorates: |
Botany, Māngere, Manurewa, Pakuranga, Panmure-Ōtāhuhu, Papakura, Port Waikato, Takanini |
Councillor: |
Mike McCormick, email - [email protected] |
Buddy & Deputy MPs: |
Parmjeet Parmar, Karen Chhour |
Region 4: Waikato BoP |
|
Electorates: |
Bay of Plenty, Coromandel, East Coast, Hamilton East, Hamilton West, Rotorua, Tauranga, Waikat |
Councillor: |
Darren Gilchrist, email - [email protected] |
Buddy MP: |
Cameron Luxton |
Region 5: Central North Island |
|
Electorates: |
Napier, New Plymouth, Palmerston North, Rangtīkei, Taranaki-King Country, Taupō, Tukituki, Whanganui |
Councillor: |
Rob Douglas, email – [email protected] |
Buddy MP: |
Andrew Hoggard |
Region 6: Wellington |
|
Electorates: |
Hutt South, Mana, Ōhāriu, Ōtaki, Remutaka, Rongotai, Wairarapa, Wellington Central |
Councillor: |
Trina Rice, email - [email protected] |
Buddy MP: |
Nicole McKee |
Region 7: Upper South |
|
Electorates: |
Kaikōura, Nelson, Rangitata, West Coast-Tasman |
Councillor: |
Paul Hufflett, email - [email protected] |
Buddy & Deputy MPs: |
Laura Trask, Todd Stephenson |
Region 8: Christchurch |
|
Electorates: |
Banks Peninsula, Christchurch Central, Christchurch East, Ilam, Selwyn, Waimakariri, Wigram |
Councillor: |
Peter Glasson, email - [email protected] |
Buddy MP: |
Laura Trask |
Region 9: Lower South |
|
Electorates: |
Dunedin, Invercargill, Southland, Taieri, Waitaki |
Councillor: |
Sean Beamish, email - [email protected] |
Buddy MPs: |
Todd Stephenson |